Internet Radio

UPDATED: ISA Islamic Academy, Mae’s Under 12 top ‘Common Entrance’

Minister of Education Priya Manickchand

The top student in this year’s National Grade Six Assessment (‘Common Entrance’) is Salma Majeed of the ISA Islamic Academy with 548 marks.

The number two spot goes to Christian Pile of Mae’s Under 12 with 547 marks while Navindra Persaud of Mae’s Under 12 School secured third with 545 marks.

Places four, five and six went to three students from Mae’s Under 12. They are Ashtmi Natasha Deo with 543, Brandon Chanderban with 542 and Zane Ramotar with 541.

Also tying for sixth were Leshanna Bindah of Stella Maris Primary and Abdur Ramhman Sattaur of Al Ghazali Islamic Academy.

Divya Jagroo of Graham’s Hall Primary, Daniel Baldeo-Thorne of the New Guyana School and Renee Bisnauth of Cropper Primary all scored 540 marks.

The results were announced by Minister of Education Priya Manickchand at a news conference Friday afternoon. She relayed that she had informed President Donald Ramotar of the student’s performance and he said that he was “extremely proud.”

“(He) has asked me to announce that …every child who scored in the top one percent will receive a laptop computer,” Manickchand said. The top one percent comprises 173 students with 93 of them being females and 80 males. 

Schools in the city and its environs were Friday collecting their results while the regional officials from locations further afield were doing the same for their regions. It is expected that parents should be able to access the results from Monday.

Sixteen thousand, 811 students wrote this year’s exam with the results they would have obtained at the Grades Two and Four exams combined to determine their secondary school placements.

The summary released by the education ministry is reproduced below showing the top national and regional performers. You can also view the summary in pdf format by clicking here.

MINISTRY OF EDUCATION

EXAMINATIONS DIVISION

NATIONAL GRADE SIX ASSESSMENT 2013

The results of the National Grade Six Assessment (NGSA) written on 25 March and 26 March 2013 will be released to schools shortly. Sixteen thousand eight hundred and eleven (16,811) candidates were entered for this assessment. These candidates also wrote the National Grade Two Assessment in 2009 and the National Grade Four Assessment in 2011. The results being released give a report on the candidates’ overall performance at the three assessments.

A percentage of the marks gained at the Grade Two and the Grade Four Assessments was combined with the marks gained at the Grade Six Assessment in order to determine the candidates’ overall scores. Five percent (5%) of each candidate’s Grade Two score in Mathematics and English, and ten percent (10%) of the Grade Four score in the same subjects, were added to eighty five percent (85%) of each candidate’s score in those subjects. The combined scores in Mathematics and English were added to the scores gained in Science and Social Studies.

The highest possible standardized scores obtainable were Mathematics – 134 English – 146, Social Studies – 138, and Science – 142. The highest possible total score obtainable was 560.

Details of the candidates securing the top 10 marks are indicated below:

Gaining the top position with a score of 548 marks was Salma Majeed of ISA Islamic Academy. Second position was gained by Christian Pile of Mae’s Under 12 with 547 marks. Third position was gained by Navindra Persaud of Mae’s Under 12 with 545 marks. The fourth, fifth and sixth positions were also gained by candidates from Mae’s Under 12 namely: Ashtmi Natasha Deo with 543 marks, Bradon Chanderban with 542 marks and Zane Ramotar with 541 marks.

Sharing the sixth position were Leshanna Bindah of Stella Maris Primary and Abdur-Rahman Sattaur of Al Ghazali Islamic Academy, who each gained 541 marks.

The ninth position was shared by three candidates namely: Divya Jagroo of Graham’s Hall Primary, Daniel Baldeo-Thorne of New Guyana School and Renee Bisnauth of Cropper Primary. They each scored 540 marks.

The twelfth position was gained by Maitri Vathada of Leonora Primary with 539 marks.

The remaining positions were occupied by :

13 Sean Bhajan Academy of Excellence 538 3

13 Jenell Ballai Mon Repos Primary 538 4

13 Aarti Hooblall Valmiki Vidyalaya 538 4

13 Kirsten Caesar Success Elementary 538 4

13 Devindra Raghubansi “ 538 4

13 Amos Sarwan New Guyana School 538 G/town

13 Imtiyaaz Khan ISA Islamic Academy 538 G/town

13 Yonathan Camacho Winfer Gardens Primary 538 G/town

13 Shanice Howard Green Acres Primary 538 G/town

13 Mikayla De Freitas Josel Education Inst. 538 G/town

23 Narindra Samlall ABC Academy 537 G/town

23 Keenan Persaud Marian Academy 537 G/town

23 Harshannie Kundun Valmiki Vidyalaya 537 4

23 Yashoda Samaroo “ 537 4

23 Simran Seeraj Mon Repos Primary 537 4

Two hundred and forty one (241) candidates from schools in Region’s 1, 2, 5, 6, 7, 9 and 10 are eligible for entry into President’s College.


NATIONAL GRADE SIX ASSESSMENT – 2013

TOP ONE PERCENT

POSITION NAME SCHOOL MARKS REGION

1 Salma Majeed ISA Islamic Academy 548 G/town

2 Christian Pile Mae’s Under 12 547 G/town

3 Navindra Persaud “ 545 G/town

4 Ashtmi Natasha Deo “ 543 G/town

5 Bradon Chanderban “ 542 G/town

6 Zane Ramotar “ 541 G/town

6 Leshanna Bindah Stella Maris Primary 541 G/town

6 Abdur-Ramhman Sattaur Al Ghazali Islamic Aca. 541 G/town

9 Divya Jagroo Graham’s Hall Primary 540 G/town

9 Daniel Baldeo-Thorne New Guyana School 540 G/town

9 Renee Bisnauth Cropper Primary 540 6

12 Maitri Vathada Leonora Primary 539 3

13 Sean Bhajan Academy of Excellence 538 3

13 Jenell Ballai Mon Repos Primary 538 4

13 Aarti Hooblall Valmiki Vidyalaya 538 4

13 Kirsten Caesar Success Elementary 538 4

13 Devindra Raghubansi “ 538 4

13 Amos Sarwan New Guyana School 538 G/town

13 Imtiyaaz Khan ISA Islamic Academy 538 G/town

13 Yonathan Camacho Winfer Gardens Primary 538 G/town

13 Shanice Howard Green Acres Primary 538 G/town

13 Mikayla De Freitas Josel Education Inst. 538 G/town

23 Narindra Samlall ABC Academy 537 G/town

23 Keenan Persaud Marian Academy 537 G/town

23 Harshannie Kundun Valmiki Vidyalaya 537 4

23 Yashoda Samaroo “ 537 4

23 Simran Seeraj Mon Repos Primary 537 4

28 Nikhil Sankar Success Elementary 536 4

28 Adrian Persaud “ 536 4

28 Deviyani Mahadeo Academy of Excellence 536 3


28 Jeremey Singh Mae’s Under 12 536 G/town

28 Gary Ross St. Gabriel’s Primary 536 G/town

28 Angelique Browne Graham’s Hall Primary 536 G/town

34 Teyana Shivsankar “ 535 G/town

34 Jamicka Rutherford Watooka Day School 535 10

34 Zoe Sills “ 535 10

34 Ansonette Thomas St Margaret’s Primary 535 G/town

34 Nicholas Gopaul Concord Academy 535 G/town

34 Lukas Walcott Success Elementary 535 4

34 Trisha Heeralall Valmiki Vidyalaya 535 4

34 Jasmine Persaud Mon Repos Primary 535 4

42 Nathan Chinapen Peter’s Hall Primary 534 4

42 Shameer Mohamed Windsor Forest Primary 534 3

42 Cleopatra John Mae’s Under 12 534 G/town

42 KrishtophDookie “ 534 G/town

46 Simran Bissu “ 533 G/town

46 Kadeem Lewis Alness Primary 533 6

46 Fayola Blair Leonora Primary 533 3

46 Areeb Ali Vreed-en-Hoop Primary 533 3

46 Haema Dasrath Greenwich Park Primary 533 3

46 Sundar Persaud Annandale Primary 533 4

46 Alistair Narain Success Elementary 533 4

46 Toshan Jamuna Covent Garden Primary 533 4

54 Shania Smith Success Elementary 532 4

54 Jaishree Persaud Peter’s Hall Primary 532 4

54 Adrain Westford Sparta Primary 532 2

54 Ebonie Mc Neil School of the Nations-Berbice532 6

54 Eric Grenion Mae’s Under 12 532 G/town

54 Joy Craigen Concord Academy 532 `G/town

54 Ayesha Khan ISA Academy 532 G/town

61 Darnell Greene ABC Academy 531 G/town

61 Anthony Bevaun “ 531 G/town

61 Brahnan Chin Mae’s Under 12 531 G/town

61 Ariel Dasrath “ 531 G/town

61 Foluke John New Guyana School 531 G/town


61 Luther Enmore St Gabriel’s Primary 531 G/town

61 Miriam Ogle North Georgetown Primary 531 G/town

61 Melisa Rama Crabwood Creek Primary 531 6

61 Vijay Sankar CV Nunes Primary 531 2

61 Patrick Luckie Academy of Excellence 531 3

61 Satyanand Narine Leonora Primary 531 3

61 Olivia Sandy Golden Grove Primary 531 4

61 Narifa Mohamed Success Elementary 531 4

61 Dishon Persaud “ 531 4

61 Yuvraj Ramnath Valmiki Vidyalaya 531 4

76 Tandi Rampersaud “ 530 4

76 Rahul Dutt LBI Primary 530 4

76 Teanika Williams Graham’s Hall Primary 530 G/town

76 Ajay Persaud Amelia’s Ward Primary 530 10

76 Serina Roberts “ 530 10

76 Katieanne Porte St Gabriel’s Primary 530 G/town

76 Crystal Wills St Margaret’s Primary 530 G/town

76 Jada Campbell Marian Academy 530 G\town

76 Heimraj Resaul “ 530 G/town

76 Emily Murray ABC Academy 530 G/town

76 Afzal Deendial Al Ghazali Islamic 530 G/town

87 Aditya Singh ABC Academy 529 G/town

87 Maria Mangru New Guyana School 529 G/town

87 Amirah Quamina-Cummings St Gabriel’s Primary 529 G/town

87 Uriah Perreira Graham’s Hall Primary 529 G/town

87 Abdul-Baqe Marshall Watooka Day Primary 529 10

87 Michael English Eccles Primary 529 4

87 Jasmine Lall Vryheid’s Lust Primary 529 4

87 Sydney Solomon Annandale Primary 529 4

87 David Cheria Success Elementary 529 4

87 Aaliyah Dudnath “ 529 4

87 Talisa Rawlins “ 529 4

87 Sushmita Mangru Eccles Primary 529 4

87 Lemuel Williams Windsor Forest Primary 529 3

87 Bibi Ganie Saraswat Primary 529 3


101 Romel Madho Academy of Excellence 528 3

101 Maryam Bacchus Greenwich Park Primary 528 3

101 Aalyiah Seeram Success Elementary 528 4

101 Shekira Hamilton Winfer Garden’s Primary 528 G/town

101 Krystal Cummings St Agnes Primary 528 G/town

101 Timothy Chand Mae’s Under 12 528 G/town

101 Joshua Hines South Ruimveldt Primary 528 G/town

101 Tejesh Goberdhan Cropper Primary 528 6

101 Reseda Hack St John the Baptist Pri. 528 7

101 Jared Kissoon Green Acres Primary 528 G/town

111 Rolicia Phillington “ 527 G/town

111 Nafeeza Muhammed Mae’s Under 12 527 G/town

111 Renee Plowell Marian Academy 527 G/town

111 Revildo Alphonso Mae’s Under 12 527 G/town

111 Isabbela Jodha St Margaret’s Primary 527 G/town

111 Regina Lynch “ 527 G/town

111 Sueann Wickham Winfer Garden’s Primary 527 G/town

111 Stephanie Ally St Gabriel’s Primary 527 G/town

111 Grace Corbin Success Elementary 527 4

111 Gordon Isaacs Academy of Excellence 527 3

121 Javan Fraser Westfield Prep 526 G/town

121 Annalisa Majid Academy of Excellence 526 3

121 Sandhya Imdarjeet Wales Primary 526 3

121 Avin Gangadin Valmiki Vidyalaya 526 4

121 Juanita Daeygoo Winfer Garden’s Primary 526 G/town

121 Genevieve Roberts ABC Academy 526 G/town

121 Vikash Jaikaran Mae’s Under 12 526 G/town

121 Rebecca Persaud New Guyana School 526 G/town

121 Saif Raghuraj Graham’s Hall Primary 526 G/town

121 Marissa Hilliman Royal Halls of Learning 526 10

121 Teannie Blair North Georgetown Prim 526 G/town

121 Ryan Waldron Amelia’s Ward Primary 526 10

121 Kiana Samuels St Therese’s Primary 526 6

121 Ameena Zaman Al Ghazali Islamic Aca 526 G/town

135 Christian Totaram Green Acres Primary 525 G/town


135 Valensia Joseph “ 525 G/town

135 Shanice Henry Edinburgh Primary 525 6

135 Asaf Ali Tain Primary 525 6

135 Jose Maksyhung Regma Primary 525 10

135 Canisha Primo Kwakwani Primary 525 10

135 Chelsea Chapman Christianburg Primary 525 10

135 Christine Rajnauth North Georgetown Prim 525 G/town

135 Kavindra Horil Graham’s Hall Primary 525 G/town

135 Anthony Islam Mae’s Under 12 525 G/town

135 Amrita Naraine Dharmic Rama Krishna 525 G/town

135 Elton Sampson School of the Nations 525 G/town

135 Michael Bailey St Margaret’s Primary 525 G/town

135 Kyle Stephney Comenius Primary 525 G/town

135 Shamar Murray Providence Primary 525 4

135 Nirendra Sukdeo Academy of Excellence 525 3

135 Raynuka Tulsiram Helena Primary 525 4

135 Tameshwar Jodhan Leonora Primary 525 3

135 Shazeem Harprashad “ 525 3

154 Hafsah Hamid “ 524 3

154 Joshua John Academy of Excellence 524 3

154 Akshay Narine Hampton Court Primary 524 2

154 Arvinda Gamell Charity Primary 524 2

154 Rebekah Kaladeen Peter’s Hall Primary 524 4

154 Kelesha Khan LBI Primary 524 4

154 Khristay Blackette Success Elementary 524 4

154 Leondra John “ 524 4

154 Mark Persaud “ 524 4

154 Daniel Patterson St Margaret’s Primary 524 G/town

154 Stefan Hamilton “ 524 G/town

154 Khishan Singh School of the Nations 524 G/town

154 Varun Jaikeshan Dharmic Rama Krishna 524 G/town

154 Shannon Porter New Guyana School 524 G/town

154 Ariadne Amata Marian Academy 524 G/town

154 Chantel Dey “ 524 G/town

154 Darren Hinds New Guyana School 524 G/town


154 Ayana Deroy “ 524 G/town

154 Mykel Thomas North Georgetown Prim 524 G/town

154 Jenise Hinds St Therese’s Primary 524 6


NATIONAL GRADE SIX ASSESSMENT – 2013

CANDIDATES SECURING THE TOP TEN PLACES BY REGION

REGION # 1

POSITION NAME SCHOOL NAME MARKS

1 Sueann Daniels Mabaruma Primary 506

2 Keya Linton Mabaruma Primary 501

3 Mark Wilburg Hosororo Primary 498

3 Joanna De Oliveira Port Katiuma Primary 498

5 Bibi Fazarali Hosororo Primary 497

6 Tracy Norton Santa Rosa Primary 496

7 Aleandra Adams Mabaruma Primary 492

8 Asentha Chacon Hosororo Primary 484

9 Keyanka December Mabaruma Primary 481

10 Jodel Fernandes Mabaruma Primary 480

REGION # 2

1 Adrian Westford Sparta Primary 532

2 Vijay Sankar CV Nunes Primary 531

3 Akshay Narine Hampton Court Primary 524

3 Arvinda Gamell Charity Primary 524

5 Camecia De La Cruz CV Nunes Primary 522

6 Christopher Baychu Hampton Court Primary 521

6 Amit Persaud Taymouth Monar Primary 521

7 Alexander Westford Sparta Primary 520

8 Hemanchal Persaud Taymouth Monar Primary 519

8 Begum Baksh Fisher Primary 519


REGION # 3

1 Maitri Vathada Leonora Primary 539

2 Sean Bhajan Academy of Excellence 538

3 Deviyani Mahadeo Academy of Excellence 536

4 Shameer Mohamed Windsor Forest Primary 534

5 Fayola Blair Leonora Primary 533

5 Areeb Ali Vreed-en-Hoop Primary 533

5 Haema Dasrath Greenwich Park Primary 533

8 Patrick Luckie Academy of Excellence 531

8 Satyanand Narine Leonora Primary 531

9 Lemuel Williams Windsor Forest Primary 529

9 Bibi Ganie Saraswat Primary 529

REGION # 4

1 Jenell Dallai Mon Repos Primary 538

1 Aarti Hooblall Valmiki Vidyalaya 538

1 Kirsten Caesar Success Elementary 538

1 Devindra Raghubansi Success Elementary 538

5 Harshannie Kumdum Valmiki Vidyalaya 537

5 Yashoda Samroo Valmiki Vidyalaya 537

5 Simran Seeraj Mon Repos Primary 537

8 Nikhil Sankar Success Elementary 536

8 Adrian Persaud Success Elementary 536

10 Lukas Walcott Success Elementary 535

10 Trisha Heeralall Valmiki Vidyalaya 535

10 Jasmine Persaud Mon Repos Primary 535


REGION # 5

1 Javon Reece Novar Primary 520

1 Ariel Williams Novar Primary 520

3 Jasmine Meberuka Novar Primary 519

4 Amarnauth Narain Novar Primary 515

5 Suresh Persaud Novar Primary 513

5 Jonathan Jewram Blairmont Primary 513

7 Ramzan Singh Blairmont Primary 512

8 Zamani Collins Latchmansingh Primary 507

9 William Mendonca Novar Primary 505

10 Rhema Jacob Bath Primary 503

REGION # 6

1 Renee Bisnauth Cropper Primary 540

2 Kadeem Lewis Alness Primary 533

3 Ebonie Mc Neil Sch of the Nations- Berbice 532

4 Melisa Rama Crabwood Creek 531

5 Tejesh Goberdham Cropper Primary 528

6 Kiana Samuels St Therese’s Primary 526

7 Shanice Henry Edinburgh Primary 525

7 Asaf Ali Tain Primary 525

7 Jenise Hinds St Therese’s Primary 525

8 Kesnel Johnson Sch of the Nations- Berbice 523

8 Yugetta Kumar Crabwood Creek Primary 523


REGION # 7

1 Reseda Hack St. John the Baptist Primary 528

2 Sireena Ward St Anthony’s Primary 522

3 Kriston Persaud St Anthony’s Primary 512

4 Abel Harris St. John the Baptist Primary 511

5 Yasmin Sookram Kamrang Primary 503

6 Vishal Narine St Anthony’s Primary 494

7 Philia Hope Jawalla Primary 493

8 Vihanna Brown St. John the Baptist Primary 491

9 Naresh Obindernauth Two Miles Primary 486

10 Derianna Williams St. John the Baptist Primary 483

REGION # 8

1 Roseana Geer Mahdia Primary 469

2 Bill Melville Paramakatoi Primary 467

3 Campton Gomes Paramakatoi Primary 453

4 Shemar Alphonso Mahdia Primary 446

5 Rianna Martin Paramakatoi Primary 442

6 Elis Simon Paramakatoi Primary 438

7 Franklin Salvador Paramakatoi Primary 431

8 Laurie Williams Paramakatoi Primary 430

9 Akeem John Kopinang Primary 428

9 Bavin Williams Kpoinang Primary 428

9 Aline Dalchan Monkey Mountain Primary 428

REGION # 9

1 Joshua Jacobus St Ignatius Primary 518

2 Kel Joseph Arapaima Primary 516

3 Khadeeja Kissoon Aranaputa Primary 512

4 Rachel Bremner Aranaputa Primary 503

5 Natasha Ambrose Potarinau Primary 499

5 Dionne Toney Aishalton Primary 499

7 Jesse Thomas St Ignatius Primary 497

8 Brian Ambrose Potarinau Primary 496

9 Kalinda Isaacs Parishara Primary 494

10 Ezra Peters Aranaputa Primary 493

REGION # 10

1 Jamicka Rutherford Watooka Day School 535

1 Zoe Sills Watooka Day School 535

3 Ajay Persaud Amelia’s Ward Primary 530

3 Serina Roberts Amelia’s Ward Primary 530

5 Abdul-Baqe Marshall Watooka Day School 529

6 marissa Hillman Royal Halls of Learning 526

6 Ryan Waldron Amelia’s Ward Primary 526

8 Jose Maksyhung Regma Primary 525

8 Canisha Primo Kwakwani Primary 525

8 Chelsea Chapman Christianburg Primary 525

REGION # 11

1 Salma Majeed ISA Islamic Academy 548

2 Christian Pile Mae’s Under 12 547

3 Navindra Persaud “ 545

4 Ashtmi Natasha Deo “ 543

5 Brandon Chanderban “ 542

6 Zane Ramotar “ 541

6 Leshanna Bindah Stella Maris Primary 541

6 Abdur-Ramhman Sattaur Al Ghazali Islamic Aca. 541

9 Divya Jagroo Graham’s Hall Primary 540

9 Daniel Baldeo-Thorne New Guyana School 540


                                                                Ministry of Education

National Grade Six Assessment 2013

Cut-off scores for Sixth Form Schools

SECONDARY SCHOOL NAME CUT-OFF

417 QUEEN’S COLLEGE (G/TOWN) 525

403 THE BISHOPS’ HIGH SCHOOL (G/TOWN) 519

423 ST. STANISLAUS COLLEGE (G/TOWN) 515

422 ST. ROSE’S HIGH (G/TOWN) 510

421 ST. JOSEPH HIGH (G/TOWN) 506


 

The full available list of ‘Common Entrance’ results is here.